Lista kierunków studiów I stopnia (lic. )
Studia na kierunku chemia mają na celu zdobycie wiedzy z zakresu chemii w bardzo szerokim aspekcie tej nauki. Jednak główny nacisk kładziony jest na kreatywne myślenie, wykształcenie naukowego podejścia do życia a przede wszystkim, zastosowanie zdobywanej wiedzy w celu rozwiązywania rozmaitych problemów i wyzwań stawianych przez dynamiczny, ciągle zmieniający się rynek pracy. Zainteresowani studenci mają możliwość uczestniczenia w dodatkowych zajęciach i uzyskania uprawnień do nauczania chemii w szkole. Studia posiadają europejski certyfikat Chemistry Eurobachelor®.
Szczegółowy opis kursów realizowanych w ramach kierunku dostępny jest w aplikacji Sylabus UJ.
- chemia medyczna (licencjackie)
Kierunek studiów Chemia medyczna bazuje na solidnych podstawach z zakresu chemii oraz dodatkowo obejmuje wybrane zagadnienia z zakresu nauk biologicznych, medycznych i farmaceutycznych pozwalających poznać i zrozumieć podstawowe aspekty syntezy i identyfikacji związków aktywnych biologicznie, ich metabolizmu w organizmie, a także nabyć umiejętności wykorzystywania nowoczesnych metod instrumentalnych do ich charakterystyki oraz weryfikacji ich aktywności. Kierunek kształci specjalistów posiadających szerokie kompetencje chemiczne poszerzone o wybrane zagadnienia z nauk pokrewnych pozwalające na podjęcie pracy przy projektowaniu, syntezie i badaniu związków biologicznie czynnych. Studia posiadają europejski certyfikat Chemistry Eurobachelor®.
Szczegółowy opis kursów realizowanych w ramach kierunku dostępny jest w aplikacji Sylabus UJ.
- chemia zrównoważonego rozwoju (licencjackie)
Kierunek chemia zrównoważonego rozwoju ma odpowiedzieć na potrzeby rynku pracy wobec wyzwań stojących przed nowoczesnymi społeczeństwami oraz zobowiązań podjętych w celu prowadzenia bardziej zrównoważonej i prośrodowiskowej gospodarki. Kierunek kształci specjalistów chemików posiadających wiedzę i umiejętności pozwalające na
wdrażanie nowych prośrodowiskowych technologii i uczestniczenie w niezbędnym procesie transformacji przedsiębiorstw.
Konstrukcja programu na kierunku chemia zrównoważonego rozwoju ma na celu wykształcenie chemików, którzy są gruntownie przygotowani do wykorzystywania swojej wiedzy i umiejętności do rozwiązywania współczesnych problemów środowiskowych.
Szczegółowy opis kursów realizowanych w ramach kierunku dostępny jest w aplikacji Sylabus UJ.
Lista kierunków studiów II stopnia (mgr)
Program studiów na kierunku chemia ma na celu wykształcić osoby posiadające kompetencje pozwalające na znalezienie zatrudnienia w branży chemicznej, farmaceutycznej, kosmetycznej, spożywczej i pokrewnych, laboratoriach chemicznych różnego typu, szkolnictwie oraz jednostkach badawczych. Służy temu program studiów, który oprócz gruntownej wiedzy z zasadniczych działów chemii dostarcza wiedzy o aktualnych kierunkach jej rozwoju. Szeroki wybór kursów specjalizacyjnych (13 paneli specjalizacyjnych) oraz nacisk na aktywne uczestniczenie w badaniach służy zdobywaniu przez studenta wiedzy w obszarze nowoczesnych zastosowań chemii oraz kompetencji pozwalających na czynne uczestnictwo w poszukiwaniu nowych rozwiązań.
To także studia, które dają możliwość uzyskania podwójnych dyplomów: UJ oraz zagranicznej szkoły wyższej (część studiów możnaKierunek studiów Chemia medyczna bazując na solidnych podstawach z zakresu chemii obejmuje dodatkowo wybrane zagadnienia z zakresu nauk biologicznych, medycznych i farmaceutycznych pozwalając poznać i zrozumieć najważniejsze aspekty syntezy i identyfikacji związków aktywnych biologicznie, ich metabolizmu w organizmie, działania na poziomie molekularnym oraz zależności pomiędzy ich budową i aktywnością biologiczną, a także nabyć umiejętności wykorzystywania nowoczesnych metod instrumentalnych do ich charakterystyki oraz weryfikacji ich aktywności. Podczas pierwszego semestru studiów II stopnia realizowany jest obowiązkowy rdzeń kursów podstawowych mający na celu dostarczyć pogłębionej wiedzy dotyczących projektowania, syntezy, analizy i działania związków farmakologiczne czynnych. W drugim semestrze większa część programu studiów realizowana jest jako zajęcia fakultatywne w postaci bloków kursów pozwalących wybrać jedną z trzech ścieżek specjalizacyjnych koncentrujących się na syntezie (panel A), analizie i charakteryzowaniu (panel B) oraz zagadnieniach aktywności (panel C) związków biologicznie czynnych. Uzupełnieniem zajęć panelowych są kursy do wyboru w języku polskim i angielskim. W trzecim semestrze przewidziane są kursy obowiązkowe dostarczające wiedzy o praktycznych aspektach zastosowań chemii medycznej. Drugi rok studiów przeznaczony jest w zasadniczej części na pracę badawczą w ramach pracowni magisterskiej i seminarium magisterskiego. Program studiów obejmuje też obowiązkowe kursy z zakresu nauk humanistycznych i społecznych oraz lektorat języka angielskiego. Do rozpoczęcia studiów wymagana jest znajomość języka angielskiego na poziomie B2. Studia posiadają europejski certyfikat Chemistry Euromaster®. Szczegółowy opis kursów realizowanych w ramach kierunku dostępny jest w aplikacji Sylabus UJ.
- chemia zrównoważonego rozwoju (magisterskie)
Studia drugiego stopnia na kierunku Chemia zrównoważonego rozwoju, stanowiące kontynuację i rozszerzenie studiów pierwszego stopnia na tym kierunku, mają na celu wykształcenie specjalistów wspierających transformacje energetyczne i przemysłowe zmierzające do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju.
Do najważniejszych wyzwań współczesnego świata należy odpowiedzialna realizacja celów zrównoważonego rozwoju sformułowanych przez ONZ (Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego A/RES/70/1: Agenda na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030). W realizacji tych celów szczególną rolę winni odgrywać specjaliści z zakresu nauk ścisłych, przyrodniczych i technicznych. Istotne jest też interdyscyplinarne podejście do tych wyzwań. Sylwetka absolwenta studiów II stopnia Chemia zrównoważonego rozwoju wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom.
II stopień studiów obejmuje 4 semestry.
Kursy obowiązkowe realizowane są głównie na pierwszym roku studiów. Oprócz przedmiotów obligatoryjnych student realizuje na I i II roku zajęcia fakultatywne z grupy kursów kierunkowych oraz z grupy humanistyczno-społecznej. Drugi rok studiów poświęcony jest w znacznej części na pracę badawczą w ramach pracowni magisterskiej.
Duży udział zajęć dydaktycznych o charakterze praktycznym, w tym z udziałem praktyków z przemysłu, zagwarantuje bardzo dobre przygotowanie do wejścia absolwentów na rynek pracy, w szczególności w obszarach zgodnych z ich wykształceniem. Program studiów obejmuje zajęcia laboratoryjne o charakterze projektów badawczych, które z jednej strony przygotują studentów do samodzielnego rozwiązywania problemów badawczych, a z drugiej strony pozwolą na wykształcenie kompetencji w zakresie adaptacji do zmieniających się warunków pracy, w tym również ciągłego doskonalenia kompetencji zawodowych. Szczegółowy opis kursów realizowanych w ramach kierunku dostępny jest w aplikacji Sylabus UJ