6 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim pójdziesz na studia!

Wybierasz się na studia? To wspaniale, bo czeka Cię wyjątkowa przygoda! Musisz jednak wiedzieć, że uczelnie wyższe to trochę inny świat, niż ten, z którym miałeś do czynienia do tej pory. Jednak my nie zostawimy Cię samego! Poniżej przedstawiamy 6 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim pójdziesz na studia. Po zapoznaniu się z artykułem będziesz mógł śmiało przekroczyć mury uczelni, wiedząc co Cię za nimi czeka, jak się zachować i czego oczekiwać od swojej Alma Mater. Zapraszamy do lektury!

1. Nie wszystkie zajęcia na studiach są obowiązkowe!

Ciekawą odmianą, w stosunku do wcześniejszej edukacji, jest to, że nie wszystkie zajęcia na studiach są obowiązkowe. Z reguły nieobowiązkowe są wykłady, a obowiązkowe są wszystkie inne formy zajęć (laboratoria, ćwiczenia, seminaria, itp.). Są jednak wyjątki. Czasami można się spotkać z zapisem w regulaminie studiów, że wszystkie zajęcia są obowiązkowe dla studentów 1 roku lub 1 semestru studiów. Dlatego lepiej to wcześniej sprawdzić jeśli planujesz nie chodzić na któreś zajęcia.

Ale czy jeśli wykłady są nieobowiązkowe, to oznacza, że nie warto na nie chodzić? Nie do końca. Jeśli uważasz, że jesteś w stanie bez chodzenia na wykłady zaliczyć dany przedmiot, to nie musisz tracić na niego czas i przygotować się do zaliczenia we własnym zakresie. Taka opcja jest dobrym rozwiązaniem, gdy masz ograniczoną ilość czasu (ze względu na studiowanie dwóch kierunków lub pracę) albo gdy sposób nauczania wykładowcy Ci nie odpowiada. Jeśli jednak masz czas na to, aby pojawić się na wykładzie to raczej warto to zrobić! Samodzielne przyswajanie wiedzy (szczególnie z niektórych przedmiotów) nie jest takie proste, a obecność na wykładach może być korzystna ponieważ wykładowcy często zwracają uwagę na materiał, który pojawi się na zaliczeniu.

Uwaga! Niektórzy wykładowcy uważają, że wykłady powinny być obowiązkowe mimo, że nie są. W tym przypadku wprowadzają oni sprawdzanie obecności lub utrudniają zaliczenie przedmiotu. Informację, jakie podejście do przedmiotu ma dany prowadzący, można zazwyczaj uzyskać na pierwszych zajęciach wprowadzających.

2. Legitymacja studencka – jak ją zdobyć i dlaczego jest taka ważna?

Zanim pójdziesz na studia musisz też wiedzieć, że legitymacja studencka to “must have” każdego studenta! Otrzymasz ją w dziekanacie, w wyznaczonym terminie na początku studiów. Zazwyczaj, aby ją dostać, konieczne jest uiszczenie niewielkiej opłaty (ok. 16-20 zł).

Legitymacja jest ważna z dwóch powodów.

Po pierwsze dzięki legitymacji załatwisz rzeczy na uczelni. Często legitymacja jest potrzebna do wypożyczania książek w uczelnianej bibliotece. Możesz też zostać poproszony o jej okazanie przed wejściem na egzamin, a nawet przez ochronę uczelni na jej terenie. Dlatego najlepiej mieć ją zawsze przy sobie.

Po drugie, legitymacja studencka pozwala płacić mniej! Dzięki legitymacji studenckiej możesz liczyć na zniżki m.in. w komunikacji miejskiej, PKP, obiektach sportowych – miejskich ale nie tylko (siłownie, baseny, lodowiska, itd.), a nawet restauracjach i usługach (kosmetyczki, masaże, badania wzroku) jeśli przedsiębiorcy ci honorują legitymacje studenckie. Dlatego opłaca się być studentem i pilnować swojej legitymacji.

3. Jak zwracać się do wykładowców i innych pracowników uczelni?

Ważny temat! Jak zwracać się do wykładowców i pozostałych pracowników uczelni. Sprawa jest prosta, ale nie jesteśmy do tego przyzwyczajeni, dlatego ciężko pamiętać, że samo Pan/Pani nie jest wystarczające. Zwracając się do pracowników uczelni należy uwzględniać stopnie naukowe, jeśli zwracamy się do wykładowcy lub pełnioną funkcję, jeśli zwracamy się do pracownika uczelni w sprawie związanej właśnie z tą funkcją (rektor/dziekan/prodziekan). Dlatego najlepiej nauczyć się poszczególnych zwrotów na pamięć i dzięki temu nikogo przez przypadek nie urazić. Poniżej zestawienie, które musisz znać zanim pójdziesz na studia.

Pamiętaj, aby zwroty te stosować również w mejlach. Ze stopniami naukowymi wykładowców zapoznasz się na stronie swojej uczelni/wydziału lub gdy prowadzący będą przedstawiać się na pierwszych zajęciach.

4. Zaliczenia na studiach, czyli co musisz wiedzieć o sesji

Na studiach nie ma już sprawdzianów. Są za to egzaminy i zaliczenia. Egzaminy pisze się z ważniejszych przedmiotów, a zaliczenia z pozostałych. Można się spodziewać, że egzaminy i inne zaliczenia będą trudniejsze i bardziej wymagające, niż sprawdziany z liceum czy technikum, ponieważ zazwyczaj obejmują wiedzę z całego semestru (4 miesięcy nauki). Egzaminy i zaliczenia pisane są w sesji (około dwutygodniowy okres bez zajęć na zakończenie semestru) i sesji poprawkowej. Regulaminy studiów zapewniają studentom możliwość podejścia do więcej niż jednego zaliczenia z danego przedmiotu. Czasami można też liczyć na tak zwaną “zerówkę”, czyli dodatkowy termin na napisanie zaliczenia jeszcze przed sesją lub na termin w połowie semestru, z połowy materiału. Opanowanie materiału z 10 różnych przedmiotów na raz nie jest proste, dlatego śpieszymy z kolejnym punktem!

5. Systematyczność – nie zostawiaj wszystkiego na później

Systematyczność na studiach pozwoli Ci lepiej radzić sobie z sesją i zaoszczędzi wiele stresu. Do tej pory miałeś do czynienia ze sprawdzianami po każdym rozdziale z danego przedmiotu i kartkówki, które na bieżąco motywowały Cię do nauki. Na studiach to czy nauczysz się do zaliczenia i zdasz jest już tylko Twoją sprawą i nikt nie będzie Cię specjalnie motywował. Dlatego postaraj się na bieżąco uzupełniać braki i kompletować notatki po każdych zajęciach, bo gdy staniesz w obliczu sesji z 10 przedmiotami do zaliczenia w przyszłym tygodniu, bez uporządkowanych materiałów z 4 miesięcy nauki, to możesz mieć przed sobą poważne wyzwanie. Wiadomo, że studia studiom nie równe, ale systematyczność nigdy nie będzie Twoim wrogiem!

6. Studia to nie tylko studiowanie…

Co jeszcze musisz wiedzieć zanim pójdziesz na studia? To że studia to nie tylko studiowanie. Studia na uczelni dają wiele innych możliwości, takich jak rozwój w kołach naukowych, samorządzie studenckim, wyjazd na studia i praktyki studenckie, czy trenowanie pasjonujących Cię dziedzin sportu.

Na studiach, o ile nie będziesz pracować, możesz spodziewać się tego, że będziesz mieć o wiele więcej czasu, ze względu na mniejszą ilość godzin zajęciowych niż to było w szkole średniej. Dlatego nie warto tracić tego czasu i zrobić rozeznanie, w co mógłbyś się zaangażować, zanim jeszcze zaczniesz studia. Sprawdź jakie koła naukowe działają na Twojej uczelni, jakie projekty realizują. Tematyka koła może być związana z Twoim kierunkiem studiów lub być totalnie inna. Możesz zaangażować się w przygotowywanie juwenaliów w ramach działań w samorządzie studenckim lub wyjechać na wakacje na zagraniczne praktyki. Jeśli pasjonuje cię sport to na większości uczelni masz możliwość trenowania wybranej dziedziny sportu w ramach akademickich klubów sportowych. Na studiach nawet zajęcia wychowania fizycznego potrafią być ciekawsze. Poza tradycyjnymi zajęciami uczelnie oferują również zajęcia z aerobiku, jogi, samoobrony, basen, tenis czy kursy tańca.

To już wszystkie nasze rady na dziś! Mamy nadzieję, że pomogą Ci one odnaleźć w akademickiej rzeczywistości:)

Jeśli dobrnąłeś do końca tego wpisu, to pewnie temat studiowania nie jest Ci obojętny. Dlatego szczególnie polecamy jeszcze nasz wcześniejszy artykuł Słownik studenta – słowa, które musisz znać idąc na studia.

***

Może Cię zainteresować:

Polub nasz fanpage Mapa Akademicka na Facebooku i profil na Instagramie @mapaakademicka, aby być na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami.

red. Małgorzata Słowicka