Studia stacjonarne
- 1-stopnia inżynierskie
- 2-stopnia magisterskie
Inżynieria i Monitoring Środowiska jest kierunkiem techniczno-przyrodniczym. To pierwszy powstały tego typu kierunek na AGH i jeden z najlepszych kierunków inżynierii środowiska w Polsce. Wyróżnikiem studiów pierwszego stopnia na naszym Wydziale jest kompleksowe i interdyscyplinarne podejście do kształcenia we wszystkich podstawowych aspektach środowiskowych. Dzięki temu studenci mogą poznać wszystkie komponenty środowiska. Ze względu na bardzo szeroki zakres poruszanych zagadnień technicznych i przyrodniczych oraz różnorodność oferowanych przedmiotów fakultatywnych możliwe jest dopasowanie toku studiów do własnych preferencji i zainteresowań.
Studia na kierunku Inżynieria i Monitoring Środowiska charakteryzują się dużą różnorodnością prowadzonych zajęć. Studenci poznają zasady pracy w laboratoriach, metody analizy jakości gleb, wód i powietrza atmosferycznego jak również poznają instalacje przemysłowe. Uczą się pozyskiwania danych środowiskowych z dostępnych serwisów, ich analizy statystycznej, metod wnioskowania o jakości środowiska oraz zarządzania środowiskowego. Wyróżnikiem studiów pierwszego stopnia na naszym wydziale jest kompleksowe podejście do kształcenia we wszystkich podstawowych aspektach środowiskowych. Dzięki temu studenci mogą poznać wszystkie komponenty środowiska. Program naszego kierunku znacznie ułatwia zdobywanie uprawnień budowlanych.
Dzięki studiom na nowoczesnym kierunku Inżynieria i Monitoring Środowiska nasi absolwenci zdobywają interdyscyplinarnym wiedzę, umiejętności i kompetencje umożliwiające im realizowanie kariery zawodowej jako:
- użytkownicy i projektanci urządzeń i instalacji oczyszczania gazów odlotowych oraz obiektów gospodarki wodno-ściekowej, odpadowej i rekultywowanych,
- użytkownicy, projektanci i kierownicy robót budowlanych w zakresie budowli hydrotechnicznych oraz sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych,
- menadżerowie, specjaliści, inspektorzy lub audytorzy ds. ochrony środowiska, monitoringu środowiska i zarządzania środowiskowego,
- menadżerowie i konsultanci w sektorze usług komunalnych, budownictwa energooszczędnego i wykorzystania OZE,
- eksperci ds. ocen oddziaływania na środowisko, pozwoleń środowiskowych, programów ochrony środowiska i planów gospodarki odpadami.
Miejsca zatrudnienia absolwentów kierunku to między innymi:
- firmy zajmujące się usługami komunalnymi, zaopatrzeniem w wodę i usuwaniem ścieków, gospodarką i przetwarzaniem odpadów komunalnych i przemysłowych,
- laboratoria analiz środowiskowych, Stacje Chemiczno-Rolnicze, laboratoria w przedsiębiorstwach produkcyjnych,
- organizacje pozarządowe, think tanki, fundacje, firmy zajmujące się modelowaniem i analizą danych, doradztwem i audytami z zakresu zarządzania środowiskowego, opłat środowiskowych, pozyskiwaniem funduszy na realizację projektów prośrodowiskowych,
- jednostki administracji samorządowej i rządowej na stanowiskach związanych z wydawaniem decyzji środowiskowych oraz zarządzaniem i kontrolą środowiska (np. Inspekcji Ochrony Środowiska),
- przedsiębiorstwa przemysłowe, działy ochrony środowiska i działy zajmujące się eksploatacją urządzeń i instalacji ograniczających emisje do środowiska.
Geodezja i Kartografia jest kierunkiem charakteryzującym się nowoczesną, interdyscyplinarną nauką o Ziemi i jednocześnie dziedziną techniki, które zajmują się pozyskiwaniem, przetwarzaniem i udostępnianiem różnorodnych informacji z wielorakich źródeł. Kandydaci na ten kierunek powinni posiadać uzdolnienia w zakresie nauk ścisłych i zamiłowanie do pracy z komputerem. Geodezja i Kartografia to kierunek z przyszłością, dający swobodę, niezależność i umiejętności interdyscyplinarne. Studiując ten kierunek na WGGiIŚ AGH będziesz miał dostęp do najnowocześniejszego sprzętu geodezyjnego różnych producentów, jak np. odbiorniki satelitarne GNSS, bezzałogowe statki latające UAV (drony), tachimetry, niwelatory cyfrowe, skanery laserowe, Sentinel 1, 2, interferometria, kamery teledetekcyjne, radary, giroteodolity i inne. Po ukończeniu studiów obsługa każdego sprzętu geodezyjnego nie będzie stanowiła dla Ciebie żadnego problemu. Kompleksowe zdolności inżynierskie jakie zdobywa się na pierwszym stopniu studiów są pierwszym krokiem do zdobycia uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii.
Pierwszy stopień studiów na kierunku Geodezja i Kartografia to przede wszystkim ukierunkowanie na zdobycie kompleksowych zdolności inżynierskich w zakresie realizacji pomiarów i ich opracowań – tworzenia baz danych, analiz dokumentacji geodezyjnych, projektowych, interpretacji przepisów prawa, tyczenia i inwentaryzacji obiektów budowlanych czy biegłej obsługi profesjonalnego oprogramowania. To wszystko i jeszcze więcej stanowi mocny fundament do rozwoju i doskonalenia swojej wiedzy i umiejętności na drugim stopniu studiów.
Studia na kierunku Geodezja i Kartografia dają niemal nieograniczony wachlarz możliwości własnego rozwoju, nie tylko w wymarzonym zawodzie, ale także w relacjach interdyscyplinarnych. Różnorodność form prowadzonych zajęć pod okiem wykwalifikowanej kadry z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu geodezyjnego i profesjonalnego oprogramowania pozwalają studentom na odkrywanie w sobie nieznanych dotąd zdolności. Wykonywanie map do celów projektowych, map z projektem podziału nieruchomości czy tworzenie baz danych BDOT500, GESUT czy EGiB to tylko niektóre zadania realizowane przez studentów podczas studiów I stopnia.
Renoma, prestiż Uczelni plus jakość kształcenia zapewniają nie tylko zdobycie uprawnionego zawodu, ale także otwierają szerokie możliwości zatrudnienia lub rozwinięcia własnego biznesu. Podczas studiów na kierunku Geodezja i Kartografia nasi absolwenci zdobywają szeroką wiedzę, umiejętności i kompetencje umożliwiające im realizowanie kariery zawodowej w:
- przedsiębiorstwach zajmujących się wykonawstwem geodezyjnym,
- zakładach górniczych,
- biurach projektowych,
- jednostkach administracji rządowej i samorządowej,
- własnej działalności gospodarczej w zakresie geodezji i kartografii,
- biurach pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, rzeczoznawstwa majątkowego,
- firmach, których działalność w części związana jest z tworzeniem opracowań kartograficznych, takich jak: przedsiębiorstwa budowlane, biura projektowe, zarządy dróg.
Kierunek Informatyka Geoprzestrzenna jest kierunkiem interdyscyplinarnym z naciskiem na zastosowanie technologii informatycznych zatem kandydaci na ten kierunek powinni posiadać zarówno uzdolnienia techniczne, matematyczne jak i przyrodnicze. Informatyka Geoprzestrzenna wraz z nowoczesną technologią przetwarzania stanowią paliwo napędu rozwoju społeczeństwa. Postęp cywilizacyjny oparty na wiedzy i informacji to rozwój społeczeństwa w kierunku społeczeństwa GeoInformacyjnego (Smart).
Pierwszy stopień studiów na kierunku Informatyka Geoprzestrzenna to kompleksowe podejście do podstawowych aspektów IT. Dzięki technologii przetwarzania danych otwierają się możliwości w zakresie rozumienia algorytmów i struktur danych oraz metod ich implementacji, metod przetwarzania dużych zbiorów danych (Big Data) z zastosowaniem metod uczenia maszynowego (ML) i sztucznej inteligencji (AI), metod reprezentowania i modelowania danych przestrzennych.
Ze względu na bardzo szeroki zakres poruszanych zagadnień informatycznych, technicznych oraz przyrodniczych kierunek został oparty na różnorodnej ofercie dydaktycznej. Dobór przedmiotów fakultatywnych umożliwia dobór toku studiów do wybranej ścieżki rozwoju i pozwala na kreowanie CV. Współpracując w interdyscyplinarnych zespołach interpretujących informację można podejmować zadania analityczne i technologiczne łączące wiedzę z zakresu nauk o Ziemi z umiejętnościami informatycznymi.
Kierunek Informatyka Geoprzestrzenna jest unikalnym połączeniem przedmiotów z zakresu nauk: przedmiotów matematyczno-informatycznych, przedmiotów geograficznych, przedmiotów ogólnych dla których wspólnym mianownikiem jest odniesienie przestrzenne. Studenci kierunku mogą rozwijać swoje zainteresowania naukowe i umiejętności poprzez uczestnictwo w studenckich kołach naukowych oraz projektach naukowo-badawczo-rozwojowych.
Kształcenie w ramach kierunku uwzględnia światowe i europejskie trendy w zakresie nowoczesnego nauczania modułowo-projektowego z wykorzystywaniem informacji przestrzennych, powiązania nauk przyrodniczych z informatyką, jak również szybkości i łatwości pozyskania dużych ilości danych pomiarowych przy równoczesnym przesuwaniu ciężaru prac na analizę i przetwarzanie dużych zbiorów danych. Rozwijane są też umiejętności z zakresu IT, jako kompetencji ułatwiających znalezienie pracy ale także dalszy rozwój.
Studia na kierunku Informatyka Geoprzestrzenna to możliwość poznania szerokiej zakresu zastosowań i narzędzi. Przedmioty na kierunku prowadzone są w oparciu o szeroka bazę różnego typu oprogramowania. Poznasz jak działają systemy typu CAD/GIS przetwarzanie danych 2D i 3D, to nie koniec skrótów następnym jest BIM inteligentne systemy zarządzania budowlami. Chcesz wiedzieć jak pozyskać dużo informacji w krótkim czasie pomogą Ci systemy przetwarzania danych teledetekcyjnych (satelitarnych). W ramach studiów można uzyskać cenne certyfikaty potwierdzające nabyte umiejętność.
https://studiuj.wggiis.agh.edu.pl/gin.html
Studia magisterskie na kierunku Zmiany Klimatu – Przeciwdziałanie i Adaptacja (ZKPiA) są odpowiedzią na oczekiwania pracodawców dotyczące przygotowania kompetentnych kadr potrafiących minimalizować wpływ zmian klimatu na ekosystemy, gospodarkę, infrastrukturę i społeczeństwo.
Program nauczania na kierunku ZKPiA obejmuje teoretyczne podstawy funkcjonowania systemu klimatycznego Ziemi, jednakże główny nacisk położony jest na praktyczne zagadnienia związane z dostosowaniem obszarów miejskich i wiejskich a także infrastruktury technicznej do zmian klimatu. Istotnym elementem kształcenia na kierunku ZKPiA jest nauka planowania i projektowania urządzeń błękitno-zielonej infrastruktury oraz NBS (Nature-based Solutions), stanowiących kluczowe narzędzie zintegrowanej gospodarki wodami deszczowymi w obszarach miejskich. Studenci poznają techniczne i nietechniczne metody zabezpieczenia przed ekstremalnymi zjawiskami hydrologicznymi, standardy i metodyki obliczania śladu węglowego przedsiębiorstw i produktów a także metody sekwestracji węgla oraz ograniczania emisji gazów cieplarnianych.
Absolwenci kierunku mogą znaleźć zatrudnienie w:
– administracji państwowej i samorządowej na stanowiskach specjalistów ds. polityki klimatycznej,
– jednostkach i spółkach samorządowych zajmujących się opracowywaniem i wdrażaniem strategii neutralności klimatycznej, czy planów adaptacji miast i gmin do zmian klimatu,
– korporacjach i firmach dążących do zmniejszania śladu węglowego związanego z własną działalnością lub produkowanymi towarami/świadczonymi usługami,
– firmach konsultingowych działających na rzecz ochrony klimatu i gospodarki zeroemisyjnej,
– funduszach ochrony środowiska i gospodarki wodnej.