Kształcenie na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji jest odpowiedzią na zapotrzebowanie otoczenia społeczno-gospodarczego, w szczególności tych firm i organizacji, które poszukują na rynku pracy informatyków i matematyków funkcjonujących blisko rzeczywistych problemów, biorąc udział w tworzeniu profesjonalnych rozwiązań w obszarach projektowania, produkcji oraz zarządzania. Na każdym z prowadzonych kierunków istotną rolę w procesie nauczania odgrywa warsztat informatyczny.
Studenci zdobywają kwalifikacje w zakresie szeroko rozumianych informatycznych i matematycznych podstaw współczesnej techniki. Są dobrze przygotowani do komputerowego modelowania zjawisk występujących w przyrodzie i społeczeństwie. Łatwo odnajdują się w firmach konsultingowych, przemysłowych, produkcyjnych, jak również w instytucjach bankowych, ubezpieczeniowych i działach IT przedsiębiorstw różnych gałęzi gospodarki. Najzdolniejsi studenci mają możliwość otrzymania stypendiów do krajów Unii Europejskiej w ramach programów Erasmus+ oraz IT-PRO.
Studia informatyki i matematyki prowadzone są przez kadrę aktywnie uczestniczącą w badaniach naukowych w tych dyscyplinach. Studia są akredytowane przez Polską Komisję Akredytacyjną. Absolwenci o aspiracjach naukowych podejmują współpracę z Instytutem Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, Instytutem Podstawowych Problemów Techniki PAN w Warszawie, Instytutem Informatyki Teoretycznej i Stosowanej PAN w Gliwicach, Europejską Organizacją Badań Jądrowych CERN w Genewie lub innymi instytucjami badawczymi.
wirtualny spacer po wydziale