Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego zlokalizowany jest na Kampusie 600-lecia Odnowienia UJ (tzw. III Kampus). Siedziba jednostki oddana została jako ostatni z obiektów III Kampusu w 2017 r. Obecnie Wydział dysponuje najnowocześniejszą infrastrukturą badawczą i dydaktyczną zlokalizowaną w wielofunkcyjnym budynku (obejmującym segmenty laboratoryjny, dydaktyczny, biurowy i reprezentacyjny) z laboratoriami badawczymi i pracowniami wydziałowymi wyposażonymi w zaawansowaną aparaturę naukową. Finansowanie uzyskane w ramach programów Unii Europejskiej przyczyniło się do istotnej rozbudowy parku aparaturowego, stanowiąc strategiczny kierunek rozwoju Wydziału Chemii w ostatnich latach i będąc istotnym elementem obecnej strategii rozwoju jednostki.
W ramach studiów realizowane są nowoczesne programy nauczania, a studenci mają zapewniony dostęp do specjalistycznej aparatury badawczej najwyższej klasy. Badania prowadzone przez naukowców Wydziału Chemii UJ są doceniane i nagradzane za jakość oraz innowacyjność. Badania te są podstawą wielu wynalazków zgłaszanych do ochrony patentowej. Wydział Chemii jest w skali Uniwersytetu Jagiellońskiego wiodącą jednostką prowadzącą badania o charakterze aplikacyjnym, będące przedmiotem działań komercjalizacyjnych. Wykwalifikowana kadra naukowo-dydaktyczna systematycznie podnosi swoje kompetencje dydaktyczne i prowadzi badania naukowe na światowym poziomie. W badaniach tych uczestniczą studenci wszystkich stopni kształcenia, którzy stają się współautorami artykułów naukowych publikowanych w czasopismach o międzynarodowym zasięgu. Zajęcia laboratoryjne prowadzone są w doskonale wyposażonych laboratoriach, posiadających nowoczesny sprzęt i instalacje techniczne spełniające wszystkie normy i wymogi bezpieczeństwa. Kierunki studiów oferowane przez Wydział zajmują czołowe pozycje w ogólnopolskich rankingach (kierunek chemia od 2018 roku zajmuje czołowe miejsca w rankingu kierunków studiów czasopisma Perspektywy) i posiadają wysokie oceny Polskiej Komisji Akredytacyjnej oraz European Chemistry Thematic Network Association (ECTN). W wynikach ewaluacji działalności naukowej za lata 2017-2021 dyscyplina nauki chemiczne w Uniwersytecie Jagiellońskim uzyskała najwyższą kategorię naukową A+. Studenci Wydziału co roku zasilają grono laureatów ministerialnych stypendiów za znaczące osiągnięcia naukowe (w latach 2012-2023 było to w sumie 51 osób), zdobywają również swoje pierwsze granty badawcze – w ramach programu Diamentowy Grant w latach 2012-2020 dofinansowanie otrzymało aż 17 studentów.
Chemia jest dziedziną zakwalifikowaną w Małopolsce do priorytetowych obszarów, które będą rozwijane na tym obszarze w najbliższych latach. Oznacza to, że przewiduje się rozwój firm i przedsiębiorstw chemicznych, które z pewnością będą poszukiwać wysokiej klasy specjalistów z zakresu nauk chemicznych – i takich właśnie kształcimy u nas.
Kształcenie na Wydziale Chemii UJ na wszystkich stopniach studiów opiera się na badaniach naukowych, dzięki czemu absolwenci uzyskują gruntowne wykształcenie pozwalające na udział w rozwiązywaniu współczesnych problemów cywilizacyjnych. Na Wydziale prowadzone są studia o profilu ogólnoakademickim na kierunkach: chemia, chemia medyczna oraz chemia zrównoważonego rozwoju. Jednostka uczestniczy też w prowadzeniu kierunków: zaawansowane materiały i nanotechnologia (WFAIS UJ), biochemia (WBBiB UJ) oraz Advanced Spectroscopy in Chemistry – międzynarodowy program studiów II stopnia prowadzony w ramach Erasmus Mundus Joint Master Degree. Wydział kształci doktorantów w ramach studiów doktoranckich III stopnia, studiów doktoranckich będących częścią programów krajowych i międzynarodowych oraz od 2019 roku w ramach Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UJ.
Priorytetowe obszary badawcze
Badania naukowe na Wydziale realizowane są w zespołach i grupach badawczych, zorganizowanych w dwunastu zakładach. Obecnie aktywnie działa 37 zespołów i 12 grup badawczych. Jako zaplecze aparaturowe w strukturze Wydziału funkcjonują także Pracownie Wydziałowe.
Aktualny profil badawczy Wydziału wpisuje się w trzy Priorytetowe Obszary Badawcze (POB), w obrębie których realizowany jest program ministerialny „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Są nimi:
• SciMat – obejmujący badania dotyczące materiałów nanostrukturalnych, materiałów związanych z wytwarzaniem i gromadzeniem energii, materiałów na potrzeby biotechnologii i medycyny, nowych modeli teoretycznych i narzędzi matematycznych wspomaganych rozwojem technologii informatycznych i algorytmiki,
• Anthropocene – obejmujący badania wpływu oddziaływania człowieka na środowisko skupione wokół tematyki prowadzenia odpowiedzialnej i zrównoważonej polityki klimatycznej, środowiskowej i energetycznej,
• DigiWorld – dotyczący wykorzystania zaawansowanych metod obliczeniowych i sztucznej inteligencji w naukach ścisłych i przyrodniczych.
DLACZEGO WARTO?
Kierunki chemia i chemia medyczna posiadają pozytywną ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej oraz wyróżnione zostały Certyfikatem Doskonałości Kształcenia w kategorii Doskonały kierunek – doskonałość w kształceniu. W rankingu 2024 miesięcznika Perspektywy kierunek chemia zajął pierwsze miejsce.
W ramach studiów realizujemy nowoczesne programy nauczania i zapewniamy studentom dostęp do aparatury badawczej na najwyższym, światowym poziomie. Badania prowadzone przez naukowców Wydziału Chemii UJ są doceniane i nagradzane za jakość oraz innowacyjność.
Badania prowadzone na Wydziale Chemii UJ są podstawą wielu wynalazków zgłaszanych do ochrony patentowej. Wydział Chemii jest w skali Uniwersytetu Jagiellońskiego wiodącą jednostką prowadzącą badania o charakterze aplikacyjnym, będące przedmiotem działań komercjalizacyjnych.
Nasi absolwenci są chętnie zatrudniani m. in. w placówkach naukowo-badawczych, laboratoriach analitycznych (środowiskowych, kryminalistycznych i przemysłowych), inspektoratach ochrony środowiska, stacjach monitoringu środowiska, pracowniach konserwacji dzieł sztuki oraz w szkolnictwie.