Wydział Chemii uniwersytetu jagiellońskiego

Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego zlokalizowany jest na Kampusie 600-lecia Odnowienia UJ (tzw. III Kampus). Siedziba jednostki oddana została jako ostatni z obiektów III Kampusu w 2017 r. Obecnie Wydział dysponuje najnowocześniejszą infrastrukturą badawczą i dydaktyczną zlokalizowaną w wielofunkcyjnym budynku (obejmującym segmenty laboratoryjny, dydaktyczny, biurowy i reprezentacyjny) z laboratoriami badawczymi i pracowniami wydziałowymi wyposażonymi w zaawansowaną aparaturę naukową. Finansowanie uzyskane w ramach programów Unii Europejskiej przyczyniło się do istotnej rozbudowy parku aparaturowego, stanowiąc strategiczny kierunek rozwoju Wydziału Chemii w ostatnich latach i będąc istotnym elementem obecnej strategii rozwoju jednostki.

W ramach studiów realizowane są nowoczesne programy nauczania, a studenci mają zapewniony dostęp do specjalistycznej aparatury badawczej najwyższej klasy. Badania prowadzone przez naukowców Wydziału Chemii UJ są doceniane i nagradzane za jakość oraz innowacyjność. Badania te są podstawą wielu wynalazków zgłaszanych do ochrony patentowej. Wydział Chemii jest w skali Uniwersytetu Jagiellońskiego wiodącą jednostką prowadzącą badania o charakterze aplikacyjnym, będące przedmiotem działań komercjalizacyjnych. Wykwalifikowana kadra naukowo-dydaktyczna systematycznie podnosi swoje kompetencje dydaktyczne i prowadzi badania naukowe na światowym poziomie. W badaniach tych uczestniczą studenci wszystkich stopni kształcenia, którzy stają się współautorami artykułów naukowych publikowanych w czasopismach o międzynarodowym zasięgu. Zajęcia laboratoryjne prowadzone są w doskonale wyposażonych laboratoriach, posiadających nowoczesny sprzęt i instalacje techniczne spełniające wszystkie normy i wymogi bezpieczeństwa. Kierunki studiów oferowane przez Wydział zajmują czołowe pozycje w ogólnopolskich rankingach (kierunek chemia od 2018 roku zajmuje czołowe miejsca w rankingu kierunków studiów czasopisma Perspektywy) i posiadają wysokie oceny Polskiej Komisji Akredytacyjnej oraz European Chemistry Thematic Network Association (ECTN). W wynikach ewaluacji działalności naukowej za lata 2017-2021 dyscyplina nauki chemiczne w Uniwersytecie Jagiellońskim uzyskała najwyższą kategorię naukową A+. Studenci Wydziału co roku zasilają grono laureatów ministerialnych stypendiów za znaczące osiągnięcia naukowe (w latach 2012-2023 było to w sumie 51 osób), zdobywają również swoje pierwsze granty badawcze – w ramach programu Diamentowy Grant w latach 2012-2020 dofinansowanie otrzymało aż 17 studentów.

Czytaj więcej

Chemia jest dziedziną zakwalifikowaną w Małopolsce do priorytetowych obszarów, które będą rozwijane na tym obszarze w najbliższych latach. Oznacza to, że przewiduje się rozwój firm i przedsiębiorstw chemicznych, które z pewnością będą poszukiwać wysokiej klasy specjalistów z zakresu nauk chemicznych – i takich właśnie kształcimy u nas.
Kształcenie na Wydziale Chemii UJ na wszystkich stopniach studiów opiera się na badaniach naukowych, dzięki czemu absolwenci uzyskują gruntowne wykształcenie pozwalające na udział w rozwiązywaniu współczesnych problemów cywilizacyjnych. Na Wydziale prowadzone są studia o profilu ogólnoakademickim na kierunkach: chemia, chemia medyczna oraz chemia zrównoważonego rozwoju. Jednostka uczestniczy też w prowadzeniu kierunków: zaawansowane materiały i nanotechnologia (WFAIS UJ), biochemia (WBBiB UJ) oraz Advanced Spectroscopy in Chemistry – międzynarodowy program studiów II stopnia prowadzony w ramach Erasmus Mundus Joint Master Degree. Wydział kształci doktorantów w ramach studiów doktoranckich III stopnia, studiów doktoranckich będących częścią programów krajowych i międzynarodowych oraz od 2019 roku w ramach Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UJ.
Priorytetowe obszary badawcze
Badania naukowe na Wydziale realizowane są w zespołach i grupach badawczych, zorganizowanych w dwunastu zakładach. Obecnie aktywnie działa 37 zespołów i 12 grup badawczych. Jako zaplecze aparaturowe w strukturze Wydziału funkcjonują także Pracownie Wydziałowe.
Aktualny profil badawczy Wydziału wpisuje się w trzy Priorytetowe Obszary Badawcze (POB), w obrębie których realizowany jest program ministerialny „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Są nimi:
SciMat – obejmujący badania dotyczące materiałów nanostrukturalnych, materiałów związanych z wytwarzaniem i gromadzeniem energii, materiałów na potrzeby biotechnologii i medycyny, nowych modeli teoretycznych i narzędzi matematycznych wspomaganych rozwojem technologii informatycznych i algorytmiki, 
Anthropocene – obejmujący badania wpływu oddziaływania człowieka na środowisko skupione wokół tematyki prowadzenia odpowiedzialnej i zrównoważonej polityki klimatycznej, środowiskowej i energetycznej,
DigiWorld – dotyczący wykorzystania zaawansowanych metod obliczeniowych i sztucznej inteligencji w naukach ścisłych i przyrodniczych.

DLACZEGO WARTO?
Kierunek chemia posiada pozytywną ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej oraz wyróżniony został Certyfikatem Doskonałości Kształcenia w kategorii Doskonały kierunek – doskonałość w kształceniu. W rankingu 2023 miesięcznika Perspektywy kierunek chemia zajął drugie miejsce. Studia na kierunkach chemia i chemia medyczna posiadają europejskie certyfikaty: Chemistry Eurobachelor i Chemistry Euromaster.
W ramach studiów realizujemy nowoczesne programy nauczania i zapewniamy studentom dostęp do aparatury badawczej na najwyższym, światowym poziomie. Badania prowadzone przez naukowców Wydziału Chemii UJ są doceniane i nagradzane za jakość oraz innowacyjność.
Badania prowadzone na Wydziale Chemii UJ są podstawą wielu wynalazków zgłaszanych do ochrony patentowej. Wydział Chemii jest w skali Uniwersytetu Jagiellońskiego wiodącą jednostką prowadzącą badania o charakterze aplikacyjnym, będące przedmiotem działań komercjalizacyjnych.
Nasi absolwenci są chętnie zatrudniani m. in. w placówkach naukowo-badawczych, laboratoriach analitycznych (środowiskowych, kryminalistycznych i przemysłowych), inspektoratach ochrony środowiska, stacjach monitoringu środowiska, pracowniach konserwacji dzieł sztuki oraz w szkolnictwie.

 

 

Oferta studiów wydziału polonistyki

Lista kierunków studiów I stopnia (lic. )

  • Chemia (licencjackie)

Studia na kierunku chemia mają na celu zdobycie wiedzy z zakresu chemii w bardzo szerokim aspekcie tej nauki. Jednak główny nacisk kładziony jest na kreatywne myślenie, wykształcenie naukowego podejścia do życia a przede wszystkim, zastosowanie zdobywanej wiedzy w celu rozwiązywania rozmaitych problemów i wyzwań stawianych przez dynamiczny, ciągle zmieniający się rynek pracy. Zainteresowani studenci mają możliwość uczestniczenia w dodatkowych zajęciach i uzyskania uprawnień do nauczania chemii w szkole. Studia posiadają europejski certyfikat Chemistry Eurobachelor®.
Szczegółowy opis kursów realizowanych w ramach kierunku dostępny jest w aplikacji Sylabus UJ.

  • chemia medyczna (licencjackie)

Kierunek studiów Chemia medyczna bazuje na solidnych podstawach z zakresu chemii oraz dodatkowo obejmuje wybrane zagadnienia z zakresu nauk biologicznych, medycznych i farmaceutycznych pozwalających poznać i zrozumieć podstawowe aspekty syntezy i identyfikacji związków aktywnych biologicznie, ich metabolizmu w organizmie, a także nabyć umiejętności wykorzystywania nowoczesnych metod instrumentalnych do ich charakterystyki oraz weryfikacji ich aktywności. Kierunek kształci specjalistów posiadających szerokie kompetencje chemiczne poszerzone o wybrane zagadnienia z nauk pokrewnych pozwalające na podjęcie pracy przy projektowaniu, syntezie i badaniu związków biologicznie czynnych. Studia posiadają europejski certyfikat Chemistry Eurobachelor®.
Szczegółowy opis kursów realizowanych w ramach kierunku dostępny jest w aplikacji Sylabus UJ.

  • chemia zrównoważonego rozwoju (licencjackie)

Kierunek chemia zrównoważonego rozwoju ma odpowiedzieć na potrzeby rynku pracy wobec wyzwań stojących przed nowoczesnymi społeczeństwami oraz zobowiązań podjętych w celu prowadzenia bardziej zrównoważonej i prośrodowiskowej gospodarki. Kierunek kształci specjalistów chemików posiadających wiedzę i umiejętności pozwalające na
wdrażanie nowych prośrodowiskowych technologii i uczestniczenie w niezbędnym procesie transformacji przedsiębiorstw.
Konstrukcja programu na kierunku chemia zrównoważonego rozwoju ma na celu wykształcenie chemików, którzy są gruntownie przygotowani do wykorzystywania swojej wiedzy i umiejętności do rozwiązywania współczesnych problemów środowiskowych.
Szczegółowy opis kursów realizowanych w ramach kierunku dostępny jest w aplikacji Sylabus UJ.

Lista kierunków studiów II stopnia (mgr)

  • chemia (magisterskie)

Program studiów na kierunku chemia ma na celu wykształcić osoby posiadające kompetencje pozwalające na znalezienie zatrudnienia w branży chemicznej, farmaceutycznej, kosmetycznej, spożywczej i pokrewnych, laboratoriach chemicznych różnego typu, szkolnictwie oraz jednostkach badawczych. Służy temu program studiów, który oprócz gruntownej wiedzy z zasadniczych działów chemii dostarcza wiedzy o aktualnych kierunkach jej rozwoju. Szeroki wybór kursów specjalizacyjnych (13 paneli specjalizacyjnych) oraz nacisk na aktywne uczestniczenie w badaniach służy zdobywaniu przez studenta wiedzy w obszarze nowoczesnych zastosowań chemii oraz kompetencji pozwalających na czynne uczestnictwo w poszukiwaniu nowych rozwiązań.
To także studia, które dają możliwość uzyskania podwójnych dyplomów: UJ oraz zagranicznej szkoły wyższej (część studiów możnaKierunek studiów Chemia medyczna bazując na solidnych podstawach z zakresu chemii obejmuje dodatkowo wybrane zagadnienia z zakresu nauk biologicznych, medycznych i farmaceutycznych pozwalając poznać i zrozumieć najważniejsze aspekty syntezy i identyfikacji związków aktywnych biologicznie, ich metabolizmu w organizmie, działania na poziomie molekularnym oraz zależności pomiędzy ich budową i aktywnością biologiczną, a także nabyć umiejętności wykorzystywania nowoczesnych metod instrumentalnych do ich charakterystyki oraz weryfikacji ich aktywności. Podczas pierwszego semestru studiów II stopnia realizowany jest obowiązkowy rdzeń kursów podstawowych mający na celu dostarczyć pogłębionej wiedzy dotyczących projektowania, syntezy, analizy i działania związków farmakologiczne czynnych. W drugim semestrze większa część programu studiów realizowana jest jako zajęcia fakultatywne w postaci bloków kursów pozwalących wybrać jedną z trzech ścieżek specjalizacyjnych koncentrujących się na syntezie (panel A), analizie i charakteryzowaniu (panel B) oraz zagadnieniach aktywności (panel C) związków biologicznie czynnych. Uzupełnieniem zajęć panelowych są kursy do wyboru w języku polskim i angielskim. W trzecim semestrze przewidziane są kursy obowiązkowe dostarczające wiedzy o praktycznych aspektach zastosowań chemii medycznej. Drugi rok studiów przeznaczony jest w zasadniczej części na pracę badawczą w ramach pracowni magisterskiej i seminarium magisterskiego. Program studiów obejmuje też obowiązkowe kursy z zakresu nauk humanistycznych i społecznych oraz lektorat języka angielskiego. Do rozpoczęcia studiów wymagana jest znajomość języka angielskiego na poziomie B2. Studia posiadają europejski certyfikat Chemistry Euromaster®. Szczegółowy opis kursów realizowanych w ramach kierunku dostępny jest w aplikacji Sylabus UJ.

  • chemia zrównoważonego rozwoju (magisterskie)

Studia drugiego stopnia na kierunku Chemia zrównoważonego rozwoju, stanowiące kontynuację i rozszerzenie studiów pierwszego stopnia na tym kierunku, mają na celu wykształcenie specjalistów wspierających transformacje energetyczne i przemysłowe zmierzające do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju.
Do najważniejszych wyzwań współczesnego świata należy odpowiedzialna realizacja celów zrównoważonego rozwoju sformułowanych przez ONZ (Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego A/RES/70/1: Agenda na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030). W realizacji tych celów szczególną rolę winni odgrywać specjaliści z zakresu nauk ścisłych, przyrodniczych i technicznych. Istotne jest też interdyscyplinarne podejście do tych wyzwań. Sylwetka absolwenta studiów II stopnia Chemia zrównoważonego rozwoju wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom.
II stopień studiów obejmuje 4 semestry.
Kursy obowiązkowe realizowane są głównie na pierwszym roku studiów. Oprócz przedmiotów obligatoryjnych student realizuje na I i II roku zajęcia fakultatywne z grupy kursów kierunkowych oraz z grupy humanistyczno-społecznej. Drugi rok studiów poświęcony jest w znacznej części na pracę badawczą w ramach pracowni magisterskiej.
Duży udział zajęć dydaktycznych o charakterze praktycznym, w tym z udziałem praktyków z przemysłu, zagwarantuje bardzo dobre przygotowanie do wejścia absolwentów na rynek pracy, w szczególności w obszarach zgodnych z ich wykształceniem. Program studiów obejmuje zajęcia laboratoryjne o charakterze projektów badawczych, które z jednej strony przygotują studentów do samodzielnego rozwiązywania problemów badawczych, a z drugiej strony pozwolą na wykształcenie kompetencji w zakresie adaptacji do zmieniających się warunków pracy, w tym również ciągłego doskonalenia kompetencji zawodowych. Szczegółowy opis kursów realizowanych w ramach kierunku dostępny jest w aplikacji Sylabus UJ

Rekrutacja

Galeria

Kontakt

Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego

Gronostajowa 2,

30-387 Kraków

https://chemia.uj.edu.pl/

Do strony wydziału