Matura 2021 – jak napisać ją w kwarantannie?

Matura 2021 odbędzie się w trybie stacjonarnym. Rozpocznie się 4-go maja o godzinie 9:00 egzaminem z języka polskiego. Wiadomo również, iż będzie ona nieco łatwiejsza niż w zeszłym roku ale nie “banalna” – podkreśla CKE. Matura 2021 odbędzie się w pełnym reżimie sanitarnym.

Co z maturą jeżeli będę w kwarantannie?

To pytanie zadaje sobie chyba każdy maturzysta w tym roku. Co jeżeli zachoruję lub nałożona zostanie na mnie kwarantanna? Czy egzamin będzie niezaliczony?

Na te i inne pytanie odpowiada dyrektor CKE.

Niestety uczeń w będący w kwarantannie nie będzie mógł pojawić się w szkole na egzaminie a co za tym idzie nie będzie mógł podejść do egzaminu. Nie oznacza to jednak konieczności podejścia do matury dopiero w sierpniu. CKE przygotowała terminy dodatkowe już w czerwcu.

Niezależnie od tego, kiedy by się to zdarzyło, to tak naprawdę zawsze jest termin dodatkowy. Termin dodatkowy egzaminu maturalnego to jest czerwiec. Nawet jeśli zdarzyłoby się tak, że ktoś przystąpił do dwóch pierwszych egzaminów, a potem poczuł się źle, zachorował, to przystąpi do tych kolejnych. Tak naprawdę w podobnej kolejności egzaminy są zaplanowane w terminie dodatkowym w czerwcu, więc można do tych egzaminów przystąpić – odpowiada Dyrektor CKE na łamach RMF FM

Zatem będzie możliwość napisania egzaminu maturalnego już w czerwcu. Jeżeli maturzysta podejdzie tylko do części egzaminów to w terminie dodatkowym będzie mógł napisać tylko te, do których nie podchodził. Nie ma możliwości podejścia do egzaminu już zdawanego. Jeżeli egzamin pisany w maju nie będzie zaliczony to jego poprawa będzie możliwa dopiero w sierpniu. Sam harmonogram egzaminów będzie podobny do matury w maju.

Testy na obecność COVID-19 dla maturzystów?

W tym momencie nie jest to planowane. Konieczność przeprowadzenia testów była jednak rozważana m.in. przez Ministra Edukacji i Nauki prof. Czarnka. Odniósł się do tego również Dyrektor CKE:

To jest bardzo problematyczna kwestia, o tym mówił minister Czarnek. (…) rozmawiamy o takim scenariuszu. Oczywiście ostateczne rozstrzygnięcia będą tu należały do ludzi, którzy się na tym znają dużo lepiej niż my, do Ministerstwa Zdrowia, do służb sanitarnych. Natomiast trzeba mieć świadomość, że takie testy są obarczone dosyć dużym marginesem błędu. Takie testy mogą wyjść pozytywne, negatywne lub fałszywie.

Nagły kaszel lub gorączka na egzaminie – co wtedy?

Przypadki nagłego kaszlu, gorączki lub omdlenia występowały na egzaminie maturalnym także przed pandemią. Co wtedy? Decyzję podejmuje dyrektor szkoły w porozumieniu dyrektorem OKE.

Nie, jeżeli jest taka sytuacja, że podczas egzaminu zauważymy, że któryś ze zdających, albo któryś z członków zespołu nadzorująceg, to wówczas musimy taką informację zgłosić do dyrektora szkoły, który również zgodnie z tymi zasadami, o których pan mówi podejmuje decyzję na temat tego, co zrobić. Czy przerywamy egzamin dla tej jednej osoby, czy dla wszystkich osób? Tutaj trzeba mieć świadomość tego, że grają na pewno emocje. Może się okazać, że jeżeli ktoś nagle na egzaminie zacznie kasłać lub zemdleje – chociaż takie rzeczy zdarzały się przed epidemią – to zawsze jest takie wydarzenie, które rozstraja piszących. Stąd też warto pamiętać o tym, że jest termin dodatkowy egzaminu maturalnego w czerwcu. Więc nawet jeśli działoby się tak, że dyrektor szkoły w porozumieniu z dyrektorem OKE podjął decyzję o unieważnieniu egzaminu któregoś zdającego ze względu na to, że się słabiej poczuł, że nagle dostał gorączki, to tutaj nie ma tragedii, może egzaminu przystąpić osoba ponownie w czerwcu.

Dyrektor CKE na łamach RMF FM

CKE przygotowała się również na taką możliwość. Wypracowano zostały odpowiednie rozwiązania. Dodatkowa możliwość to powtórzenie części lub całości egzaminów w czerwcu.

Kluczowe informacje na temat matury 2021

  1. Łatwiejszy egzamin
  2. Odwołana część ustna egzaminów
  3. Możliwość napisania egzaminu w czerwcu gdy było się chorym lub w kwarantannie
  4. Zachowany pozostanie pełny reżim sanitarny