Studia w Warszawie i co dalej?

studia w Warszawie

Wybrałeś studia w Warszawie i zastanawiasz się co dalej? Jeśli zamierzasz studiować w stolicy (albo już studiujesz), to pewnie zastanawiasz się, co może zaoferować Ci to miasto, poza dobrą edukacją.  Nawet mieszkając kilkanaście lat w jednym miejscu, nadal może ono Cię czymś zaskoczyć. Tym bardziej, jeśli jest to Warszawa! Zatem, co robić w stolicy w wolnym czasie? Z jakich atrakcji skorzystać? Co jest warte uwagi? Na wszystkie te pytania odpowiedź znajdziesz poniżej. Zapraszamy.  

Zwiedzaj

Zwiedzaj, przede wszystkim muzea, zabytki, stare dzielnice i uliczki, które przeniosą Cię w inny świat. Warszawa to niesamowite miasto posiadająca własnego ducha historii. Na uwagę zasługują miejsca odwiedzane każdego roku przez tysiące turystów. Mimo tego, że czasem mogą wydać się oklepane, to warto je poznać. Po pierwsze dlatego, że to one kreują wizerunek Warszawy – miasta w którym przecież mieszkasz, a po drugie, nigdy nie wiesz, kiedy coś Cię zaskoczy. Doskonale widać to na Warszawa Love, gdzie zwykłe miejsca w stolicy, przedstawiane są w magiczny sposób.

Prawdziwymi “must see” Warszawy są: Stare Miasto, Muzeum Powstania Warszawskiego, przepiękny Pałac w Wilanowie, Zamek Królewski, Muzeum Katyńskie, Krakowskie Przedmieście, Pałac Kultury i Nauki, Muzeum Narodowe – klasyki, które nie sposób pominąć.

Warszawa ma też swoje perełki, coś czego nie znajdziemy tak łatwo w innych miastach. Zachwycić może Muzeum Neonów, gdzie można zobaczyć rozświetlające niegdyś ulice neony. Pinball Station to pierwsze interaktywne muzeum flipperów w Warszawie z 60-cioma dostępnymi dla zwiedzających maszynami. Natomiast sklep firmowy Zakładów Ceramicznych w Bolesławcu, to miejsce, w którym można podziwiać nieprzeciętne zastawy i wyroby ceramiczne znanego w całym kraju producenta. Jeśli poszukasz, to z pewnością znajdziesz więcej takich miejsc, których nie zobaczysz nigdzie indziej.

Baw się 

Baw się, bo studia w Warszawie to nie sama nauka! Stolica jako miasto akademickie, ma dziesiątki miejsc w których studenci mogą się trochę rozerwać. Puby i kluby często organizują imprezy dedykowane właśnie dla studentów. Klub Remont, Mandala Klubo Kawiarnia, Park Klub, Hybrydy, Room 13 czy Capitol, to tylko wybrane z nich. Wybierz sam, który z nich będzie w Twoim klimacie.

Parki, ogrody i Wisła 

Korzystaj z natury w Warszawie. Tak, jest to możliwe. Nawet w centrum miasta znajdują się parki i ogrody, które pozwolą odetchnąć od miejskiego zgiełku. Najbardziej znane i polecane są Łazienki Królewskie, Pole Mokotowskie, Ogród Saski czy Park Skaryszewski. Warto również zajrzeć do Ogrodów Botanicznych Uniwersytetu Warszawskiego czy Ogrodu Biblioteki Uniwersyteckiej. Tutaj wejście jest płatne, ale zdecydowanie warto, jeśli chcemy pozachwycać się pięknie zaprojektowaną przestrzenią. 

W Warszawie dość dobrze zagospodarowany jest teren nad Wisłą. Szczególnie przyjemnie spędza się tam czas latem. Można się poopalać albo pograć ze znajomymi w siatkówkę plażową. A jeśli to jest dla Ciebie niewystarczające, to zawsze możesz wybrać się na wypad poza miasto. Warszawa otoczona jest lasami. Niedaleko znajduje się Kampinoski Park Narodowy i Mazowiecki Park Krajobrazowy. Miła alternatywa dla hałaśliwego centrum. 

Kultura i rozrywka 

Wydarzenia w Warszawie są tak zróżnicowane i w takiej ilości, że nikt nie jest w stanie się nudzić. Niezależnie od zainteresowań znajdziesz dla siebie koncerty ulubionych zespołów i światowych gwiazd, weźmiesz udział w targach tematycznych i wystawach, zobaczysz sztuki, występy najbardziej znanych artystów, nie wspominając o tym, że w Warszawie możesz po prostu spotkać ich na ulicy. Warszawa to również stolica kultury i rozrywki. Informacje o wydarzeniach znajdziesz na stronie Mazowieckiego Instytutu Kultury i na Facebooku, gdzie dodawane są przez organizatorów.

Rozwój 

Studia w Warszawie to bogata oferta szkół wyższych, ale i innych szkół rozwijających umiejętności w przeróżnych dziedzinach. Szkoły językowe, rysunku, tańca… Kursy mediacji, negocjacyjne, radzenia sobie ze stresem… Warsztaty robienia fryzur, fotografii czy renowacji mebli. Doskonałe warianty dla tych którzy chcą się nauczyć nowych umiejętności. A jeśli masz już jakieś talenty i chcesz je rozwijać albo wykorzystać, to możesz dołączyć do interesującej Cię organizacji lub stowarzyszenia. Najczęściej znajdziesz je działające przy Twojej uczelni, ale nie jest to regułą. Jeśli lubisz śpiewać to możesz wstąpić do chóru. Interesuje Cię jakiś sport? Bez problemu znajdziesz sekcję sportową. Chcesz poszerzyć wiedzę zdobytą na zajęciach. Sprawdź jakie koła naukowe działają na Twoim wydziale. A więcej pomysłów na to jak efektywnie wykorzystać czas na studiach znajdziesz w tym artykule.

Połączenia z całym światem 

Z racji tego, że Warszawa jest stolicą to dzieje się w niej dużo więcej, niż w innych miastach w Polsce. A to wymaga dobrze rozwiniętego transportu zarówno w obrębie miasta jak i z innymi częściami kraju, a nawet całego świata. Dzięki ZTM Warszawa możesz sprawnie poruszać się na terenie miasta. Dogodne połączenia kolejowe i autobusowe pozwolą Ci wygodnie dotrzeć do Twojego rodzinnego miasta lub innego miasta na weekendowy wyjazd. Dwa lotniska z tanimi liniami lotniczymi otwierają przed Tobą możliwości odwiedzenia innych krajów za małe pieniądze.  

Kariera w Warszawie  

W Warszawie swoje siedziby mają jedne z największych korporacji w Polsce. Poszukują one specjalistów w przeróżnych dziedzinach, a zapotrzebowanie na pracowników na ten moment jest zdecydowanie większe niż w ostatnich latach. To daje możliwość rozwoju kariery w wymarzonej firmie. A jeśli interesuje Cię praca w międzynarodowym środowisku, to gdzie indziej jak nie w Warszawie? Międzynarodowe korporacje otwierają swoje oddziały w Warszawie, ze względu na niskie koszty pracowników w porównaniu do innych europejskich krajów i dobrą dostępność wysoko wykwalifikowanej kadry. 

A jeśli nie wybrałeś jeszcze swojej uczelni, to sprawdź dlaczego warto studiować w stolicy. A swoje wymarzone studia w Warszawie znajdziesz na naszej stronie.

red. Małgorzata Słowicka

Dodaj komentarz