Koła Naukowe Wydziału Inżynierii Chemicznej i Robotyki AGH

Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki jest największym i jednym z najstarszych w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Możemy poszczycić się osiągnięciami, które dają nam pozycję najlepszego z wydziałów o profilu mechanicznym, mechatronicznym jak również w obszarze automatyki i robotyki w Polsce, co potwierdza posiadana kategoria naukowa A+ przyzna przez MNiSW oraz regularne zwycięstwa kierunków WIMiR w rankingach Perspektyw.

Studia na WIMiR to kształcenie na najwyższym światowym poziomie, to studia pełne możliwości, kształtujące osobowość i przygotowujące do podejmowania najtrudniejszych wyzwań.

To właśnie u nas powstaje najwięcej projektów studenckich: AGH Racing, E-Moto AGH, AGH Space Systems, New-Tech, Dron Engineering, MechaniCAD i wiele innych.

Wszystko to sprawia, że studia na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki są drogą do znakomitej kariery zawodowej.

A oto wybrane tylko osiągnięcia naszych Studentów w 2021 roku.

Jesteśmy z Nich dumni

Koło Naukowe Kinematics – zespół AGH Racing

Studenci mogą pochwalić się kwalifikacją na trzy międzynarodowe konkursy Formuły Student – Formula SAE Italy, Formula Student Austria oraz Formula Student Spain, na których konkurowali ze skonstruowanym bolidem RTC 7.0. Zespołowi udało się zająć czołowe pozycje w poszczególnych konkurencjach na zawodach w Austrii – 5. miejsce w Skid Pad, 4. miejsce w teście przyspieszenia (Acceleration) oraz Hiszpanii –  3. miejsce za przygotowanie Business Presentation Plan oraz Acceleration, 4. Miejsce w Skid Pad oraz 4. miejsce Autocross.

AGH Space Systems

Największym z osiągnięć dla zespołu w 2021 roku było zwycięstwo w wirtualnych zawodach Spaceport America Cup organizowanych przez Experimental Sounding Rocket Association. Rakieta Skylark zdobyła 1 miejscem w kategorii lotu na pułap 10 tysięcy stóp. W  prestiżowym konkursie ładunków badawczych Space Dynamics Laboratory Payload Challenge, organizowanego przez Space Dynamics Laboratory, jedną z organizacji ściśle współpracujących z NASA, przygotowany przez studentów ładunek pozwalający na badanie poziomu stresu u krewetek podczas lotu rakietą zajął 2 miejsce.

Zespół może pochwalić się również 1. miejsce w kategorii Smart Robots w Konkurs Konstrukcji Studenckich KOKOS za skonstruowany autonomiczny łazik planetarny Kalman.

Oprócz tego AGH Space Systems może pochwalić się  4. Miejscem w Best Navigation Award oraz Best Presentation Award na European Rover Challenge w Kielcach, 6. miejscem na Virtual University Rover Challenge.

Koło Naukowe AGH Drone Engineering

Zespół AGH Drone Engineering wywalczył w 2021 roku trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej corocznego konkursu technologicznego Droniada. 1. miejsce przyniosła zespołowi konkurencja dotycząca prezentacji bezzałogowego systemu latającego. Studenci Drone Engineering nie mieli sobie równych – system okazał się najlepszy, zdobywając największą liczbę punktów.  Poza wspomnianymi osiągnięciami, studenci zdobyli nagrodę specjalną, przyznaną przez Fundację Instytut Mikromakro, na którą złożyła się nagroda finansowa oraz możliwość odbycia staży przemysłowych w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa.

Dodatkowo, za zgłoszenie produktu „Saker – Dron Ratunkowy” zespół otrzymał nominację do nagrody :Lider Bezpieczeństwa Państwa 2021”.

Koło Naukowe Mechaników Energetyków

Podczas XII Międzynarodowej Konferencji „Młodzi w Energetyce” studenci: Martyna Rojczyk, Sylwia Wrzesień, Tomasz Hubert Kuś, Weronika Świat, Joanna Zdonek oraz pracownik dr hab. inż. Paweł Madejski, prof. AGH zaprezentowali referaty, które zdobyły uznanie recenzentów. Prezentowane wyniki prac zostały wyróżnione w 3 kategoriach:

  • W plebiscycie pod patronatem Fundacji na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Rolnictwa Ziemi Polskiej nagroda za wdrażania proekologicznych technologii energetycznych na obszarach wiejskich
  • Dla prezentacji związanych z symulacjami komputerowymi lub modelowaniem matematycznym
  • Za najciekawsze prezentacje związanych z profilem czasopisma „Energetyka Cieplna Zawodowa”

Koło Naukowe Mechaników – zespół E-Moto AGH

Podium dla zespołu E-Moto zdobył Patryk Paździoch za przygotowany artkuł poświęcony wykorzystaniu symulacji komputerowej. Wyróżnienie przyznano za pracę „Projekt i analiza wytrzymałościowa kompozytowej obudowy baterii motocykla elektrycznego”. Konkurs organizowanym był przez firmę MESco Sp z o.o.. Dodatkowo studenci mogą pochwalić się udziałem  w konkursie EKOinnowatorzy, gdzie ze swoim projektem zakwalifikowanie się do finału.  Dzięki temu, mogli wziąć udział w szkoleniach oraz zaprezentować projekt podczas Gali Finałowej konkursu.